Jednym z wyjątków w rozporządzeniu (§6 ust. 1 pkt 2) jest ten, który dotyczy obiektów “przeznaczonych dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, o których mowa w ust. 13, studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole”
W obrocie prawnym nie funkcjonują legalne definicje współzawodnictwa sportowego, jak również zajęć sportowych. To powoduje, że cały przepis musi być odczytywany uwzględniając jego cel, ale również zwykłe językowe brzmienie tych zwrotów.
Należy zatem przyjąć, że wszelkie obiekty, w których odbywają się zajęcia sportowe np. prowadzone przez trenera/instruktora lub takie w których odbywa się element rywalizacji między osobami uprawiającymi sport będą mogły być otwarte. Otwartą furtkę mają obiekty, w których odbywają się treningi personalne dla grupy osób lub indywidualne, obiekty na których odbywają się zawody, przy czym nie muszą być to zawody z nagrodami. Liczy się element współzawodnictwa i rywalizacji, czyli np. porównywania osiąganych wyników. Zamknięte będą za to obiekty, na których nie odbywają się żadne zajęcia, a klienci mieli wyłącznie możliwość korzystania ze sprzętu. Czyli praktycznie większość siłowni. Należy spodziewać się zamknięcia stref wolnych ciężarów oraz maszyn, a zwiększenia ilości zajęć organizowanych przez siłownie.
Masz siłownię w bloku/na osiedlu do swobodnego korzystania? Nie widzę przeszkód, aby można używać sprzętów pod warunkiem, że nie są to obiekty prowadzone w ramach działalności gospodarczej.