Instytucja z art. 66 k.k. – warunkowe umorzenie postępowania karnego, jest niczym innym jak możliwością zaniechania kontynuowania postępowania wobec oskarżonego, jeżeli spełnione są określone warunki przewidziane w kodeksie karnym. Jest to więc swego rodzaju szansa dla sprawcy, który ma okazję na poprawę swojego zachowania w czasie próby. Nie oznacza to, że po orzeczeniu warunkowo umarzającym sprawca jest ‘’wolny’’, gdyż sąd umarzając postępowanie, nałoży na niego obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody, a w okresie próby może oddać sprawcę pod dozór kuratora lub innej osoby/instytucji, która zajmuje się pracą i wychowywaniem zdemoralizowanych.
Zgodnie z nazwą – umorzenie jest warunkowe, co oznacza, że oskarżony podlegać będzie próbie na okres od roku do 3 lat, od dnia uprawomocnienia się wyroku. Związane są więc z tym tzw. obowiązki próby jak np. przeproszenie pokrzywdzonego, łożenie na utrzymanie innej osoby, informowane sądu lub kuratora o przebiegu próby, poddanie się terapii uzależnień lub powstrzymywanie się od nadużywania środków odurzających/alkoholu, które sąd może nałożyć na sprawcę w wyroku warunkowo umarzającym.
Dodatkowo sąd może nałożyć obowiązek zadośćuczynienia za krzywdę albo nawiązkę. Ponadto sąd morze orzec odpowiednie świadczenie pieniężne, a nawet zakaz prowadzenia pojazdów.