W pierwszej kolejności należy w ogóle zastanowić się co zmieniamy. Czemu tak? Musimy bowiem (formalnie) poinformować wspólników o tym co będzie zmieniane.
Następnie, zwołujemy zgromadzenie wspólników. Tak, ja wiem, jak wygląda to w Polsce. Większość to zgromadzenia zwoływane drogą nieformalną itd. Rozumiem to. Ale od czasu do czasu udaje mi się mieć w obsłudze prawnej spółki, które faktycznie wysyłają zaproszenia na zgromadzenie.
Uwaga. Zmiana umowy nie wymaga zgody wszystkich wspólników poza wyjątkowymi sytuacjami. Te wyjątkowe sytuacje to:
- zwiększenie świadczeń wspólników,
- uszczuplenie praw udziałowych
- przyznanie osobiście poszczególnym wspólnikom jakiś przywilejów
Wówczas do podjęcia uchwały wymagana jest obecność wszystkich udziałowców. Nie możesz być na zgromadzeniu? Nic straconego, zawsze możesz udzielić pełnomocnictwa do zmiany umowy spółki z o.o.
Jeśli uchwała została właściwie i prawidłowo podjęta. Pozostaje nam złożyć opłacony wniosek o zarejestrowanie zmian w umowie spółki do KRS wraz z załącznikami. Kolejna uwaga: Spółka ma na to 6 miesięcy.
Jeśli chodzi o spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością założoną przez system S24, zmiana umowy spółki jest możliwa poprzez dostępny wzorzec. Skorzystanie z elektronicznego systemu S24 jest o tyle dogodnym rozwiązaniem, że zmiana umowy spółki może odbyć się bez udziału notariusza. Do dokonania modyfikacji wystarczą więc elektroniczne podpisy wszystkich udziałowców na wzorcu. Minus jest niestety taki, że … wzorze ma po prostu swoje ograniczenia.