Podstawą autorskich praw majątkowych jest uprawnienie twórcy do wyłącznego korzystania z własnego utworu oraz do pobierania wynagrodzenia za korzystanie z jego tworu od innych. Aut. pr. maj. podlegają również ograniczeniom: czasowym (wygasają z terminem 70 lat od śmierci twórcy), w korzystaniu (dozwolony użytek osobisty, prawo cytatu).
Autorskie prawa majątkowe są również zbywalne i dziedziczne. Oznacza to, że twórca może przenieść uprawnienia, które posiada na inny podmiot za życia. Mogą być one również przedmiotem spadku. Twórca może zezwolić na korzystanie z danego utworu np. na podstawie umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych. Mogą być one również przedmiotem umowy licencyjnej czy też przedmiotem najmu lub dzierżawy. We wszystkich tych umowach rola adwokata jako osoby, która zadba o ochronę praw uprawnionego jest nieoceniona.
Autorskie prawa majątkowe mają ogromne znaczenie w praktyce. Codziennie słuchamy muzyki, korzystamy z internetu, oglądamy filmy, seriale, czytamy książki. Wreszcie korzystamy z aplikacji, korzystamy z telefonów, aut. We wszystkich tych czynnościach dnia codziennego towarzyszą nam efekty pracy twórczej ludzi. Autorskie prawa majątkowe kojarzą się zazwyczaj wyłącznie z artystami, piosenkarzami, aktorami. To błąd, bo autorskie prawa majątkowe mogą przysługiwać również twórcy oprogramowania, aplikacji.