Wniosek należy napisać zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego. Każde pismo procesowe musi zawierać oznaczenie sądu, oznaczenie stron (imiona, nazwiska, PESEL), ich adres, oznaczenie pisma i jego treść. W piśmie należy sformułować wniosek, który będzie brzmiał następująco:
„Wnoszę o zasądzenie od ….. kwoty po …… (słownie: ……) miesięcznie tytułem zabezpieczenia usprawiedliwionych kosztów utrzymania rodziny, płatnych z góry do ….. dnia każdego miesiąca do rąk …… wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w płatności każdej raty”.
Wniosek należy uzasadnić i podnieść okoliczności, które przemawiają za uwzględnieniem wniosku. Zaznacz, że nie otrzymujesz od małżonka wystarczających środków na zaspokojenie potrzeb rodziny i nie dysponujesz finansami, które pozwalają na poniesienie wszystkich niezbędnych wydatków.
Przygotowując wniosek o zabezpieczenie potrzeb rodziny należy załączyć w zasadzie te same dokumenty, które składane są w „zwykłych” sprawach alimentacyjnych. Należy przedłożyć zaświadczenie o dochodach, potwierdzenie uiszczenia opłat eksploatacyjnych za ostatnie miesiące, a także faktury lub paragony imienne dokumentujące ponoszone wydatki (również za odzież, zabawki czy lekarstwa dla dzieci). Wykaż swoje miesięczne zobowiązania finansowe, jeśli spłacasz kredyty czy pożyczki. Jeżeli dysponujesz dokumentami potwierdzającymi dochody małżonka (np. roczne zeznania podatkowe), również przedłóż je sądowi. W przypadku konieczności ponoszenia niestandardowych wydatków, które związane są np. z problemami zdrowotnymi członków rodziny, należy załączyć stosowną dokumentację medyczną. Pamiętaj o sporządzeniu kosztorysu utrzymania członków rodziny – możesz go zawrzeć w treści uzasadnienia wniosku, bądź też złożyć jako osobny dokument.
Oczywiście taki wniosek należy również własnoręcznie podpisać.