Tel: 515 616 665 | Gdynia, ul. Śląska 53/C401 | biuro@kancelariamw.pl

Prawo rodzinne Gdynia Gdańsk Sopot

Prawo rodzinne Gdynia to jedna ze specjalizacji mojej kancelarii adwokackiej. Sprawy związane z rodziną niewątpliwie należą do najdelikatniejszej sfery każdego człowieka, wobec czego wymagają one od adwokata szczególnego zrozumienia sytuacji, empatii oraz wsparcia.

Jeżeli zależy Ci na fachowej pomocy adwokata, który pochyli się nad Twoim problemem i zaangażuje się w 100 % w powierzoną sprawę, zapraszam do mojej Kancelarii Adwokackiej.

Adwokat gdynia

Prawnik rodzinny - w czym jako adwokat mogę pomóc?

W sprawach rodzinnych jako adwokat oferuję profesjonalną pomoc m.in. w sprawach o:

 • rozwód, z orzekaniem o winie, bez orzekania o winie oraz wszelkie inne sprawy związane z rozwiązaniem związku małżeńskiego,
 • podział majątku wspólnego
 • separacja,
 • alimenty: świadcząc pomoc uprawnionemu lub dłużnikowi alimentacyjnemu, ustalenie obowiązku alimentacyjnego, a także podwyższenie/obniżenie dotychczas ustalonych alimentów,
 • alimenty na dorosłe dziecko lub od dorosłego dziecka,
 • alimenty na byłego męża/żonę
 • ustalenie kontaktów z dzieckiem,
 • ograniczenie/pozbawienie władzy rodzicielskiej,
 • ustalenie/zaprzeczenie ojcostwa,
 • ubezwłasnowolnienie częściowe, całkowite

…a także w ogóle spraw związanych z szeroko pojętym prawem rodzinnym, opiekuńczym, kuratelą.

Czy warto skorzystać z pomocy adwokata w sprawie rodzinnej?

Dobry adwokat w sprawach rodzinnych jest na wagę złota. Dlaczego?

Po pierwsze jest to osoba, która patrzy na problem z boku, w związku z czym jest w stanie zapewnić Ci rzetelne oraz wiarygodne doradztwo pozbawione ładunku emocjonalnego.

Po drugie, sprawy rodzinne jak np. alimenty lub rozwód nie należą do najłatwiejszych zarówno psychicznie dla stron, jak i pod względem formalnym – adwokat ma więc pomóc oswoić Ci się z niecodzienną sytuacją, jaką jest np. stawiennictwo w sądzie, a także zapewnić poczucie bezpieczeństwa.

Po trzecie, adwokat od spraw rodzinnych to specjalista, który dzięki wiedzy i doświadczeniu może podpowiedzieć rozwiązania nieznane dla zwykłego zjadacza chleba, tak aby mógł osiągnąć zamierzony przez niego cel.

Ile kosztuje adwokat w sprawie rodzinnej?

 Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż honorarium adwokata ustalane jest indywidualnie w zależności od sprawy. Inaczej będzie kosztować sprawa rozwodowa z orzeczeniem o winie i bez orzeczenia o winie. Inaczej również estymuję koszt pracy przy sprawie o alimenty, a jeszcze inaczej przy sprawie o ubezwłasnowolnienie. Niestety na pytanie ile kosztuje adwokat w sprawie rodzinnej nie ma jednej, prostej i schematycznej odpowiedzi.

Co ma znaczenie przy ustaleniu kosztu usługi pomocy prawnej w sprawie rodzinnej?

Znaczenie ma zaangażowane czasowe wszelkich czynności podejmowanych w związku z prowadzeniem sprawy na etapie przedsądowym lub sądowym, a także stopień skomplikowania sprawy.

Ile wynoszą koszty sądowe w sprawach rodzinnych?

Przenosząc sprawę na etap postępowania sądowego należy liczyć się z poniesieniem kosztów sądowych związanych m.in. z nadaniem sprawie biegu. Właściwe w tym temacie będa przepisy ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Gdzie należy zapłacić? Opłaty dokonać można w znakach sądowych lub uiścić właściwą kwotę na rachunek bankowy sądu.

Przechodząc do przykładowych rodzajów spraw, w sprawie o:

 • rozwód – opłata wynosi 600 zł od pozwu,
 • separację – opłata wynosi 600 zł od pozwu, chyba że strony są zgodne, wówczas opłata wynosi 100 zł,
 • alimenty – osoby uprawnione są zwolnione z wnoszenia opłaty sądowej (zwolnienie dotyczy również strony pozwanej w sprawie o obniżenie alimentów),
 • uchylenie/obniżenie lub wygaśnięcie alimentów – opłata wyniesie 5 % przedmiotu sporu, niemniej jednak 30,00 zł,
 • ograniczenie władzy rodzicielskiej – opłata wynosi 100 zł,
 • uregulowanie kontaktów z dzieckiem – opłata wynosi 100 zł,
 • zaprzeczenie ojcostwa – opłata wynosi 200 zł.

Wszelkie opłaty związane z kosztami sądowymi znajdują się w Ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Na co warto również zwrócić uwagę, koszty sądowe to nie tylko opłaty związane z pismem rozpoczynającym proces sądowy, lecz także koszty związane z wnoszeniem środków zaskarżenia, zapowiedzi środków zaskarżenia, wniosków o zabezpieczenie roszczeń lub pozostałych czynności jak np. wydanie odpisu orzeczenia opatrzonego wzmianką o prawomocności/wykonalności.

Profesjonalny pełnomocnik z pewnością pomoże Ci oszacować prawdopodobny kosztorys wydatków związanych z kosztami sądowymi w sprawach rodzinnych.

Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata w sprawie rodzinnej?

Tak naprawdę każdy moment jest dobry do skorzystania z pomocy adwokata w sprawie rodzinnej. Nawet w najprostszych sprawach sytuacja może obrać niespodziewany kierunek, który wywołać może niemałe zdenerwowanie.

Powierzenie sprawy profesjonaliście pomoże zaoszczędzić wielu zmartwień, a także zapewni poczucie, że sprawa jest w dobrych rękach, bez spędzania snu z powiek.

Nierzadko zgłasza się do mnie wiele osób, które liczą po ludzku na wsparcie psychiczne w trudnym czasie, bowiem adwokat ma być sprzymierzeńcem, który jest w stanie zapewnić komfort własnemu klientowi.

Sprawy rodzinne Gdynia Gdańsk Sopot - pomoc adwokata

Jeśli potrzebujesz pomocy adwokata od spraw rodzinnych, których wskaże Ci najlepsze rozwiązanie, okaże pomoc oraz zaangażowanie – zaprasza do kontaktu.

W przypadku spraw rodzinnych obsługujemy klientów z całej polski, w szczególności jednak z Trójmiasta (Gdynia, Gdańsk, Sopot) oraz z Kutna. Bardzo chętnie przyjmę Cię w biurze, które mieści się pod wskazany adresem: Gdynia, ul. Śląska 53 A lok. 401.

Blog "Adwokat Prawo Rodzinne Gdynia"

Jeśli zaciekawiła Cię tematyka spraw rodzinnych, zapraszam na mój blog, gdzie odpowiadam na najczęściej zadawane pytania. A tym samym zapraszam do śledzenia serii związanej z prawem rodzinnym.

Prawnik gdynia
Gdynia, ul. Śląska 53/A401
TELEFON