Jeżeli po lekturze tego artykułu dochodzisz do wniosku, że Twoje dorosłe dziecko jest już samodzielne i jest w stanie się samodzielnie utrzymać, a Twoje wsparcie finansowe nie jest mu już potrzebne, możesz wytoczyć przed sąd powództwo o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego. Wcześniej jednak warto skonsultować się z prawnikiem, np. adwokatem z Gdyni żeby upewnić się, że takie powództwo będzie skuteczne i zasadne w danej sytuacji.
Poza faktem finansowego usamodzielnienia się przez pełnoletnie dziecko, na obowiązek alimentacyjny względem takiego potomka, wpływ może mieć również sytuacji finansowa rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów na dorosłe dziecko bądź też postawa dziecka. Zgodnie bowiem z treścią art. 133 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Jeżeli więc Twój syn/córka nadal pozostają na Twoim utrzymaniu, a w Twoim życiu wydarzyło się coś, co znacznie pogorszyło Twoją sytuację finansową – np. wypadek, utrata pracy, ciężka choroba i nie jesteś w stanie wykonywać obowiązku alimentacyjnego względem pełnoletniego potomka bez nadmiernego uszczerbku dla swojego utrzymania, również możesz wytoczyć powództwo o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.
Istotną kwestią jest również postawa dorosłego dziecka – jeżeli beztrosko co pół roku rzuca kolejne studia albo zamiast się uczyć, imprezuje i nie zdaje egzaminów, by w kolejnym roku rozpocząć nowy kierunek, może oznaczać to, że nie dokłada starać w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. W takiej sytuacji również może okazać się zasadnym wytoczenie powództwa o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.
Pamiętaj jednak, że w przypadku alimentów, a w szczególności alimentów na studiujące, uczące się dziecko, każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnej oceny. Z tego względu, przed podjęciem kroków prawnych, warto skorzystać z konsultacji z prawnikiem , który pomoże Ci podjąć dalsze decyzje. Jeżeli masz dalszy pytania związane z tematem alimentów na dorosłe dziecko, nie wahaj się umówić na poradę prawną z adwokatem z Trójmiasta.