Prawo rodzinne

Jak uzyskać szybki rozwód? 3 rady od adwokata

Żyjemy obecnie w czasach, kiedy praktycznie wszystko chcielibyśmy mieć od ręki. Najlepiej na już, na wczoraj, na zaraz. Jako adwokat od spraw rodzinnych jestem często pytany jak uzyskać szybki rozwód. Rozumiem intencję osób pytających. Czasami po prostu jest już za późno na ratowanie relacji i warto rozpocząć jak najszybciej nowe rozdanie… Wobec tego, czy da się przyspieszyć postępowanie w sprawie rozwodu? Co zrobić, aby jak najszybciej formalnie zakończyć małżeństwo?  Zebrałem w tym wpisie najważniejsze w mojej ocenie, jako adwokata, 3 rady jak najprędzej rozpocząć nowe życie.

Co to znaczy szybki rozwód?

Może na samym początku ustalmy co oznacza zwrot: „szybki rozwód”. 

Zapewne każdy z nas zna kogoś, kto ma już doświadczenie przed sądem. Są takie sprawy jak np. sprawy frankowe, gdzie najczęściej na wyrok przed sądem I instancji czeka się rok albo dwa lata. Zwykłe sprawy rozwodowe również potrafią trwać tyle, albo i nawet dłużej, w zależności od stopnia skomplikowania sprawy i nie ma znaczenia, czy jest to rozwód w Gdyni, Gdańsku czy Sopocie.

Szybki rozwód to w moim mniemaniu od 2 do 6 miesięcy. Jeżeli sprawa zmieści się w tych ramach czasowych, to jest to naprawdę szybko.

Szybki rozwód bez orzekania o winie

Na pewno nie zaskoczę stwierdzeniem, że prędkie zakończenie małżeństwa możliwe jest bardziej prawdopodobne, jeżeli małżonkowie żyją w zgodzie.

Rozwód bez orzekania o winie i zgodność co do rozkładu pożycia to coś co z pewnością usprawni proces. Jeżeli któreś z was czuje się pokrzywdzone przez drugą stronę… albo jeżeli któreś z was nie jest pewne co do tego czy chce się rozwieść – może być problem z prędkim zakończeniem małżeństwa.

To, co sąd zwykle bada przy tego typu sprawach to kwestia tego, czy nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Postępowanie w tej sprawie obejmuje trzy płaszczyzny: fizyczną, emocjonalną i gospodarczą. Jeżeli któraś z tych więzi dalej trwa i nie zakończyła się… Albo jeżeli, w którymś z małżonków tli się jeszcze wiara w odbudowanie relacji – sąd może mieć wątpliwości co do dalszej ścieżki i skierować sprawę do mediacji. To oczywiście wydłuży proces. To samo, jeżeli któryś z małżonków chciałby orzec o winie drugiego… to jest zawsze zapowiedź dłuższej batalii.

Czy da się załatwić prędki rozwód z dziećmi?

Zaskoczę. Prędkie rozwiązanie związku małżeńskiego możliwe jest również jeżeli małżonkowie mają dzieci. 

Nie zaskoczę jednak stwierdzeniem, że tutaj znów musi panować zgoda.

Najlepiej, aby małżonkowie występując o rozwód po prostu mieli już dogadane sprawy związane z dziećmi. Co mam na myśli? Kontakty z dzieckiem, alimenty, określenie miejsca zamieszkania dzieci, kwestie związane z władzą rodzicielską. 

Sąd z urzędu w wyroku rozwodowym orzeka  o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi  obojga małżonków, kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka o alimentach (art. 58 KRO). Brak zgody w którejkolwiek z powyższych kwestii będzie rodzić oczywiście komplikacje i zapewne spowoduje, że postępowanie potrwa dłużej.

Podział majątku a szybki rozwód

Czy podział majątku ma znaczenie dla szybkiego rozwodu? 

Sąd nie ma obowiązku orzekania o podziale majątku w sprawie o rozwód. Podział majątku podczas procesu rozwodowego możliwy jest tylko jeżeli nie spowoduje on nadmiernej zwłoki.

Zazwyczaj największe problemy powstają jeżeli małżonkowie nie dogadują się jak podzielić majątek. Często jest tak, że zgoda w pozostałych kwestiach (np. alimentacyjnych) warunkowana jest zgodą w sprawach majątkowych.

Moja rada: jeżeli chcecie prędko zakończyć małżeństwo przed sądem to odstawcie na drugi plan sprawy majątkowe. To możecie zrobić równie dobrze po uzyskaniu wyroku rozwodowego i na spokojnie.

Sprawy rozwodowe Gdynia Gdańsk Sopot

Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie rozwodowej lub związanej z prawem rodzinnym zapraszam do umówienia spotkania w biurze w Gdyni lub umówienia terminu porady online. Obsługę spraw związanych z podziałem majątku z rozwodem prowadzę na terenie Trójmiasta (Gdynia, Gdańsk, Sopot) oraz w woj. łódzkim.

Zachęcam również do zapoznania się z moimi innymi wpisami dotyczącymi kwestii prawa rodzinnego. Znajdziesz je na moim blogu

Maciej

Recent Posts

Wydziedziczenie – wszystko co powinieneś wiedzieć

Wydziedziczenie - jak się przed nim bronić, co to właściwie jest i jakie są jego…

4 tygodnie ago

Kontakty z dzieckiem po rozstaniu. Jak je prawnie uregulować?

Spis treści Rozwody są bardzo trudnym czasem nie tylko dla samych małżonków, ale również dla…

1 miesiąc ago

Podział majątku

Spis treści Wszelkie sprawy związane z zakończeniem relacji dwojga małżonków są oczywiście niezwykle ciężkie pod…

1 miesiąc ago

Zmiana adresu spółki z o.o.

Spis treści W trakcie prowadzenia działalności spółki z o.o. zdarzają się sytuacje, kiedy zarząd decyduje…

1 miesiąc ago

Dział spadku w sądzie

Spis treści Śmierć bliskiej oprócz bólu i cierpienia związanego z odejściem, niewątpliwie niesie ze sobą…

1 miesiąc ago

Co to jest zachowek i jak go obliczyć w 2024?

Pierwszy z wpisów w tematyce prawa spadkowego. Czym jest zachowek i jak obliczyć?

2 miesiące ago