Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na powyższe pytanie. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji spadkobiercy.
W niektórych przypadkach sądowe lub notarialne stwierdzenie nabycia spadku będzie następnie wymagało wyłącznie dokonania zgłoszenia we właściwym urzędzie skarbowym. W zależności też od przedmiotów wchodzących w skład spadku, od stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą możliwe będzie skorzystanie ze zwolnienia podatkowego.
W przypadku nabycia praw do nieruchomości, która ma założoną księgę wieczystą dobrze jest dokonać zmiany wpisu właściciela w księdze wieczystej. Jest to szczególnie istotne dla osób, które chcą sprzedać nieruchomość otrzymaną w spadku.
Sytuacja, jednak może być bardziej skomplikowana. W przypadku stwierdzenia nabycia spadku z dobrodziejstwem inwentarza należy sporządzić wykaz inwentarza lub zlecić sporządzenie spisu inwentarza komornikowi. W przypadku stwierdzenia nabycia spadku na spadkobiercach może ciążyć obowiązek wykonania zapisów, poleceń jak również najzwyczajniej spłacenia długów spadkowych.
W zależności od sytuacji może również nastąpić konieczność zapłaty lub obrony przed zapłatą zachowku. Jeżeli zaś spadkobierców jest kilku to dziedziczą oni przedmioty wchodzące do spadku w udziale wskazanym w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akcie poświadczenia dziedziczenia. To często stanowi zarzewie do konfliktów, których efektem jest konieczność przeprowadzenia postępowania o dział spadku. Dział spadku można jednak wykonać w formie umownej i w ten sposób zaoszczędzić sporo nerwów, czasu i przede wszystkim kosztów związanych z obsługą prawną tematu.
Jak widać zatem, odpowiedź zatem na pytanie: stwierdzenie nabycia spadku i co dalej, nie jest prosta i zależy każdorazowo od sytuacji spadkobiercy.