Tel: 515 616 665 | Gdynia, ul. Śląska 53/C401 | biuro@kancelariamw.pl

Upadłość konsumencka Gdynia Gdańsk Sopot 2025

Upadłość konsumencka to  rozwiązanie, które pozwala osobom zadłużonym  odzyskać kontrolę nad swoją sytuacją finansową. Dzięki temu procesowi możliwe jest umorzenie części lub całości zobowiązań, co otwiera drogę do nowego początku bez długów. W niniejszym artykule wyjaśniamy, kto może skorzystać z upadłości konsumenckiej, jak przebiega procedura oraz jakie wsparcie oferują prawnicy specjalizujący się w tego typu sprawach. Niniejszy artykuł w szczególności kierujemy do osób mieszkających w Gdyni, Gdańsku i Sopocie.

Adwokat gdynia
Spis treści

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to potoczne sformułowanie dotyczące postępowania upadłościowego osób fizycznych. Podstawowym celem tego postępowania jest zmniejszenie zadłużenia posiadanego przez osobę fizyczną albo nawet całkowite umorzenie jej zobowiązań pieniężnych. Opcja ta jest szczególnie istotna dla osób posiadających spore zadłużenie. Oddłużenie bowiem może oznaczać dla tej osoby nowy start, czystą kartę. Postępowanie upadłościowe w sprawach konsumentów jest postępowaniem sądowym. Oznacza to, że jest ściśle sformalizowane, a sprawy rozpoznawane są przez sądy powszechne.

Jakie długi można umorzyć dzięki upadłości konsumenckiej?

Dzięki upadłości konsumenckiej możliwe jest umorzenie całkowite lub częściowe zobowiązań pieniężnych niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Co do zasady sądowej procedurze będa podlegały zobowiązania powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości. Do takich należności zaliczamy:

  • wszelkie należności związane z kredytami lub pożyczkami. W ramach procedury upadłościowej możliwe jest umorzenie zobowiązań zaciągniętych zarówno od instytucji finansowych, jak również od osób prywatnych. 
  • pozostałe należności cywilnoprawne – inne zobowiązania takie jak np. nieopłacone czynsze najmu, nieopłacone zaległości z tytułu zakupu usług/towarów
  • należności podatkowe i składki ZUS

Warto wspomnieć, że sądową procedurą upadłości konsumenckiej będą objęte również długi firmowe osób prowadzących działalność gospodarczą. Warunkiem tego jest jednak, aby osoby zamknęły działalność gospodarczą na moment złożenia wniosku. 

W ramach upadłości nie będą podlegać umorzeniom zaległości z tytułu zobowiązań alimentacyjnych, należności publicznoprawne z tytułu zasądzonych grzywien i kar, a także odszkodowania za szkody wyrządzone umyślnie.

W jaki sposób rozpocząć upadłość jeśli jestem konsumentem?

Postępowanie dotyczące ogłoszenia upadłości konsumenckiej inicjuje wniosek o ogłoszenie upadłości.  Zanim jednak zdecydujesz się złożyć wniosek należy ustalić czy w ogóle istnieją przesłanki do ogłoszenia upadłości w Twoim przypadku.

Ponadto, należy zbadać czy faktycznie upadłość konsumencka jest dla Ciebie najlepszym wyjściem z punktu widzenia Twoich interesów majątkowych. Konsekwencją postępowania sądowego jest bowiem utrata i sprzedaż całego majątku dłużnika. Jeżeli masz np. mieszkanie możliwe, że dużo korzystniejszą opcją będzie dla Ciebie wszczęcie postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli lub inne możliwości. Warto zatem przed złożeniem wniosku zasięgnąć porady prawnej prawnika.

Jaki sąd będzie właściwy dla osoby mieszkającej w Gdyni, Gdańsku, Sopocie?

Sądem właściwym dla osób mieszkających na terytorium Gdyni, Gdańska i Sopotu jest Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku VI Wydział Gospodarczy. Sąd ten rozpoznaje sprawy z zakresu upadłości konsumenckiej dla miast Gdańsk, Pruszcz Gdański, Gdynia, Kościerzyna, Kwidzyn, Krynica Morska, Malbork, Sopot, Czarna Woda, Skórcz, Starogard Gdański, Tczew, Hel, Jastarnia, Puck, Reda, Rumia, Wejherowo, Władysławowo. Jeżeli zatem mieszkasz, w którymś z tych miast wniosek o ogłoszenie upadłości musisz skierować do tego sądu.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o upadłość konsumencką?

Składając wniosek do sądu powinieneś załączyć dokumenty świadczące o zadłużeniu. Mogą być to zarówno: umowy zawarte z bankami, wezwania do zapłaty, wyroki sądowe, ale również pisma od wierzycieli czy też pisma od komorników. Cennym źródłem przy ustalaniu wierzytelności jest również raport z BIK, który można odpłatnie nabyć. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie ustalić długów, poproś o pomoc kancelarię prawną, która będzie w stanie to wykonać za Ciebie.

Upadłość konsumencka Gdynia Gdańsk Sopot - co po ogłoszeniu upadłości?

Samo postępowanie nie kończy się na ogłoszeniu upadłości. To praktycznie dopiero początek Twojej drogi do oddłużenia. W międzyczasie będziesz miał do czynienia nie tylko z sądem, lecz również z syndykiem masy upadłości. To on bowiem z momentem ogłoszenia upadłości przejmie zarząd nad Twoim majątkiem.  Ponadto, musisz wiedzieć, że całkowite pozbycie się długów to teoretycznie najkorzystniejsza, lecz nie jedyna możliwość. 

Kancelaria prawna adwokata Macieja Wieczorkowskiego pomaga mieszkańcom Trójmiasta tj. mieszkańcom miast: Gdynia, Gdańsk oraz Sopot, jak również okolicznych miejscowości w uzyskaniu najkorzystniejszego rezultatu upadłości konsumenckiej, dopasowanego do Twojej indywidualnej sytuacji.  Zapraszam serdecznie na spotkanie w biurze w Gdyni. 

Zachęcam również do zapoznania się z wpisami na blogu dotyczącymi tematyki upadłości konsumenckiej: 

Prawnik gdynia
Gdynia, ul. Śląska 53/C401
TELEFON