Zwolnienie z ZUS - zwrot nadpłaconych składek

Zwolnienie z ZUS to temat, który chyba najbardziej emocjonuje przedsiębiorców. W marcu tego roku w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej uchwalono przepisy, które umożliwiały uwolnienie od  przykrego obowiązku opłacania składek na 3 miesiące, począwszy od marca. Następnie, przepisy były zmieniane kilkakrotnie, w tym w ramach Tarczy Antykryzysowej 3.0, co miało zwiększyć zasięg podmiotów uprawnionych do skorzystania z przywileju. Niestety, mimo dość szerokiego uregulowania podmiotów uprawnionych nie wszyscy mogli skorzystać ze zwolnienia.  Część z tych przedsiębiorców czeka w najbliższym czasie miła niespodzianka.

Plac Górnośląski 21

Kto skorzysta na nowych przepisach?

Grupę beneficjentów ulgi w ZUS rozszerzą podmioty, które często pechowo lub nie ze swojej winy nie mogły z niej skorzystać. Jak to się działo? Zgodnie z przepisami zwolnienie dotyczyło wyłącznie składek nieopłaconych. Niektórzy przedsiębiorcy z kolei posiadali nadpłaty na kontach co zostało zaliczane na poczet przyszłych płatności. Część z kolei omyłkowo opłaciła zobowiązanie. Z pomocą tym przedsiębiorcom przychodzą przepisy ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw.

Począwszy od 20 września 2020 r. każdy przedsiębiorca, który przez pomyłkę opłacił składki lub któremu ZUS z urzędu zaliczył nadpłatę na poczet należności na przyszłość może liczyć na zwolnienie z ZUS. Warunek jest w zasadzie jeden: firma złożyła dotychczas spełniała warunki, w szczególności złożyła wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do 30 czerwca 2020 r.

 

Co zrobić, aby uzyskać zwolnienie?

W praktyce nic. ZUS z urzędu powinien rozpatrzeć wnioski o ponowne rozpoznanie sprawy zgłoszone w związku z odmową ulgi.  Jak podaje ZUS na swojej stronie, nie należy również składać wniosków o ponowne rozpoznanie sprawy. Po wejściu w życie przepisów tj. po 20 września 2020 r. będzie możliwe złożenie wniosku o zwrot nadpłaty. W przypadku braku takiego żądania pieniądze zostaną zaliczone na poczet przyszłych płatności.