Zmiana umowy spółki z o.o. - jaka forma pełnomocnictwa?
W praktyce nierzadko zdarza się, że wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie mogą osobiście uczestniczyć w zgromadzeniu wspólników. Wtedy z pomocą przychodzi dobrze znana przedsiębiorcą i lubiana instytucja pełnomocnictwa. Są jednak w biznesie momenty jak np. zmiana umowy spółki, kiedy to nie możesz pozwolić sobie na żaden błąd i musisz mieć wszystko pod kontrolą. Wiemy to z doświadczenia – obsługa prawna spółek zobowiązuje nas do tego. Wiedząc jak istotna jest to kwestia przedstawiamy prawidłową odpowiedź na pytanie zadane w tytule wpisu.
Jeżeli już tutaj dotarłeś, to może zainteresuje Cię również wpis o zmianie umowy spółki z o.o.
Pełnomocnictwo do zmiany umowy czy do uczestniczenia w zgromadzeniu wspólników?
Ustalmy na samym początku podstawowe rzeczy. Aby zmienić umowę sp. z o.o. wymagana jest uchwała wspólników i wpis do rejestru. Rzeczona uchwała musi być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza. Wyjątkiem od tego jest sytuacja, w której spółka została zawiązana przy pomocy tzw. wzorca umowy tj. przez portal S24. Skupmy się jednak na tej pierwszej sytuacji i wróćmy do naszego pełnomocnika przy zmienianiu umowy. Skoro uchwała musi być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza to wspólnicy muszą podjąć uchwałę na zgromadzeniu wspólników. Nie ma żadnych wątpliwości, że udział w zgromadzeniu wspólników możliwy jest za pośrednictwem pełnomocnika. Nawet w przypadku tak istotnej czynności jak zmiana umowy spółki.
Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że wspólnik powinien udzielić pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego. Z art. 99 par 1 kc wynika bowiem, że: „Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.” W takim wypadku konieczne byłoby udzielenie pełnomocnictwa do zmiany umowy spółki w formie aktu notarialnego. Z drugiej jednak strony kodeks spółek handlowych jasno wskazuje, że do uczestniczenia w zgromadzeniu wspólników wystarczy w zupełności pełnomocnictwo w zwykłej pisemnej formie. Jaka jest zatem poprawna odpowiedź na pytanie?
Z utrwalonej już praktyki wynika, że prawidłowe będzie udzielenie pełnomocnictwa do uczestniczenia w zgromadzeniu wspólników. Sama uchwała musi być bowiem umieszczona w akcie notarialnym – nie ma co do tego wątpliwości. Czym innym jest jednak uczestniczenie w zgromadzeniu wspólników i podejmowanie uchwały tj. wykonywanie prawa głosu. Tutaj w zupełności wystarczy jak wspólnicy udzielą pełnomocnictwa na piśmie. Zwracam jednak uwagę na jedną rzecz. Z postanowień umowy spółki może wynikać inna, znacznie bardziej rygorystyczna forma tego dokumentu. Np. w umowie może istnieć postanowienie zgodnie z którym pełnomocnictwo do uczestniczenia w zgromadzeniu wspólników może być udzielone wyłącznie w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Warto zatem w pierwszej kolejności spojrzeć do najważniejszego aktu w spółce.
Przykład pełnomocnictwa na zgromadzenie wspólników
Poniżej przedstawiam przykładowe, najbardziej standardowe pełnomocnictwo takie które możesz użyć bez angażowania prawnika w sprawę. Możesz ograniczyć jego treść (np. poprzez umożliwienie wyłącznie stawiennictwa, bez prawa do głosowania), możesz rozszerzyć o inne elementy (np. o prawo do zgłaszania wolnych wniosków, spraw do omówienia etc)
Ja niżej podpisany XYZ (PESEL …………….), udzielam ABC (PESEL ), pełnomocnictwa do reprezentowania mnie w dniu … sierpnia 2020 roku na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników spółki YYY spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdyni (KRS: 000000000000000) i wykonywania w moim imieniu prawa głosu według własnego wyboru w stosunku do uchwał objętych porządkiem obrad i zgłaszania sprzeciwu do podjętych uchwał objętych porządkiem obrad.
Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie tego wpisu serdecznie zapraszam Cię do kontaktu oraz do polubienia mojego fanpejdża na Facebooku.