Obsługa przedsiębiorców

Zwolnienie z ZUS – zwrot nadpłaconych składek

Zwolnienie z ZUS - zwrot nadpłaconych składek

Zwolnienie z ZUS to temat, który chyba najbardziej emocjonuje przedsiębiorców. W marcu tego roku w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej uchwalono przepisy, które umożliwiały uwolnienie od  przykrego obowiązku opłacania składek na 3 miesiące, począwszy od marca. Następnie, przepisy były zmieniane kilkakrotnie, w tym w ramach Tarczy Antykryzysowej 3.0, co miało zwiększyć zasięg podmiotów uprawnionych do skorzystania z przywileju. Niestety, mimo dość szerokiego uregulowania podmiotów uprawnionych nie wszyscy mogli skorzystać ze zwolnienia.  Część z tych przedsiębiorców czeka w najbliższym czasie miła niespodzianka.

Plac Górnośląski 21

Kto skorzysta na nowych przepisach?

Grupę beneficjentów ulgi w ZUS rozszerzą podmioty, które często pechowo lub nie ze swojej winy nie mogły z niej skorzystać. Jak to się działo? Zgodnie z przepisami zwolnienie dotyczyło wyłącznie składek nieopłaconych. Niektórzy przedsiębiorcy z kolei posiadali nadpłaty na kontach co zostało zaliczane na poczet przyszłych płatności. Część z kolei omyłkowo opłaciła zobowiązanie. Z pomocą tym przedsiębiorcom przychodzą przepisy ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw.

Począwszy od 20 września 2020 r. każdy przedsiębiorca, który przez pomyłkę opłacił składki lub któremu ZUS z urzędu zaliczył nadpłatę na poczet należności na przyszłość może liczyć na zwolnienie z ZUS. Warunek jest w zasadzie jeden: firma złożyła dotychczas spełniała warunki, w szczególności złożyła wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do 30 czerwca 2020 r.

Co zrobić, aby uzyskać zwolnienie?

W praktyce nic. ZUS z urzędu powinien rozpatrzeć wnioski o ponowne rozpoznanie sprawy zgłoszone w związku z odmową ulgi.  Jak podaje ZUS na swojej stronie, nie należy również składać wniosków o ponowne rozpoznanie sprawy. Po wejściu w życie przepisów tj. po 20 września 2020 r. będzie możliwe złożenie wniosku o zwrot nadpłaty. W przypadku braku takiego żądania pieniądze zostaną zaliczone na poczet przyszłych płatności. 

Maciej

Recent Posts

Jak samodzielnie rozliczyć podatek od kryptowalut 2025? Poradnik​

Chciałbyś samodzielnie rozliczyć podatek od handlu walutami wirtualnymi w 2024, ale nie wiesz jak? Zapraszam…

3 tygodnie ago

Czym jest warunkowe umorzenie postępowania karnego?

Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest środkiem polegającym na odstąpieniu od skazania i ukarania sprawcy uznanego…

4 tygodnie ago

Co to jest prokura i jak ją ustanowić?

Jako adwokat od spraw gospodarczych często mam do czynienia z pytaniami dotyczącymi ciekawej instytucji jaką…

1 miesiąc ago

Art. 299 ksh – odpowiedzialność członków zarządu sp. z o.o.

Odpowiedzialność członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - na czym polega?

1 miesiąc ago

Skarga pauliańska – co to jest? Wzór pozwu

Skarga pauliańska. Co to jest? Komu przysługuje? Jak się przed nią bronić?

1 miesiąc ago

Dozór elektroniczny 2024 (SDE) – jak odbyć karę w domu?

Jak powszechnie wiadomo, skazani na odbycie bezwzględnej kary pozbawienia wolności odizolowani są od otaczającego świata…

1 miesiąc ago