Jedyną opcją walki z kredytem frankowym jest żądanie ustalenia, że umowa zawarta między przedsiębiorcą a bankiem jest nieważna. Czy kredyt frankowy przedsiębiorcy może być uznany przez Sąd za nieważny? Jak najbardziej.
Niedozwolone postanowienia umowne stosowane przez banki w umowach z konsumentami pojawiają się również w umowach z firmami. Przedsiębiorca, jak już wyżej wspomniałem, nie może powoływać się na przepisy ochronne dotyczące konsumentów. Nie zmienia to jednak faktu, że to wyłącznie część argumentacji przeciwko kredytom frankowym.
Moja kancelaria prawna w pozwach przeciwko bankom powołuje się również na bardzo ważny argument związany z naruszeniem zasady swobody umów oraz naruszeniem przepisów prawa bankowego. Banki w umowach frankowych przy ustalaniu wysokości zobowiązania kredytobiorcy oraz przy ustalaniu wysokości i sposobu spłaty odwoływały się do kursu sprzedaży franka szwajcarskiego wg publikowanych przez nich tabel kursowych. Banki tym samym przyznawały sobie uprawnienie do samodzielnego określania wysokości zobowiązania kredytobiorcy, co jest sprzeczne z zasadą swobody umów. Zasady te stosuje się dla wszystkich, niezależnie od tego czy strona umowy jest konsumentem czy też nie. Dlatego też, niezależnie od tego czy jesteś zaciągałeś kredyt we frankach jako przedsiębiorca czy jako konsument masz szansę na wygraną batalię z bankiem i w konsekwencji np. wykreślenie hipoteki kredytu frankowego.