W odniesieniu do właściwości miejscowej Sądu, panuje ogólna zasada, iż powództwo przeciwko osobie prawnej lub innemu podmiotowi niebędącemu osobą fizyczną, a taki właśnie charakter prawny mają banki, wytacza się według miejsca ich siedziby.
Tym samym, Sądem właściwym do pozwania banku w sprawie frankowej, jest ten, którego okręg obejmuje miejscowość, w której bank ma swoją siedzibę. To z kolei oznacza, że w zdecydowanej większości przypadków będzie to stolica kraju – Warszawa.
Jeśli Warszawa jest dla Ciebie miastem zbyt odległym, jesteś uprawniony do wystąpienia z roszczeniem wynikającym z innego przepisu Kpc. Zgodnie z nim – powództwo o roszczenie wynikające z czynności bankowej przeciwko bankowi, innej jednostce organizacyjnej uprawnionej do wykonywania czynności bankowych lub ich następcom prawnym można wytoczyć przed Sąd właściwy dla miejsca zamieszkania albo siedziby powoda.
Jeżeli i wyznaczona w ten sposób właściwość Ci nie odpowiada, możesz skorzystać z jeszcze innej opcji, ponieważ powództwo o:
- zawarcie umowy,
- ustalenie jej treści,
- zmianę umowy
- ustalenie istnienia umowy,
- jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie,
- o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy
można wytoczyć przed Sąd miejsca jej wykonania. W przypadku spraw frankowych za miejsce wykonania umowy uznać trzeba miejsce, w którym usługi bankowe były lub miały być świadczone – zgodnie z zawartą w tym przedmiocie umową.
Zwrócić też trzeba uwagę na to, czy w zawartej umowie z bankiem nie została określona właściwość miejscowa Sądu. Jeżeli jesteś przedsiębiorcom to całkiem możliwe, że bank w umowie kredytu frankowego narzucił Ci właściwość wg swojej siedziby. Swoboda w zakresie umówienia się co do właściwości miejscowej Sądu powszechnego umożliwiała stosowanie takich postanowień. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego – strony mogą umówić się na piśmie o poddanie sądowi pierwszej instancji, który według ustawy nie jest miejscowo właściwy, sporu już wynikłego lub sporów mogących w przyszłości wyniknąć z oznaczonego stosunku prawnego. Sąd ten jest wówczas wyłącznie właściwy do rozstrzygnięcia zaistniałego sporu, chyba, że przepisy przewidują tzw. właściwość wyłączną. Na ogół strona przedstawiająca wzór umowy wskazuje, iż Sądem właściwym jest ten, którego okręg obejmuje jej siedzibę.