Oszustwa na bitcoina i inne kryptowaluty
Jeżeli tutaj jesteś to zapewne poszukujesz pomocy. Dobrze trafiłeś. W tym artykule opiszę tzw. oszustwa na bitcoina i inne kryptowaluty. Jeżeli padłeś ofiarą ww. przestępstwa – pamiętaj, nie jesteś sam. Takich ludzi jak Ty są prawdopodobnie setki. Pamiętaj też, że to od Ciebie i od Twojego działania zależy to czy odzyskasz pieniądze.
Jako adwokat podchodzę do spraw oszustw na kryptowaluty niestandardowo. Moim celem jest odzyskanie środków, a nie stricte prawne działanie (które swoją drogą też jest ważne). Działając w sprawach o odzyskanie środków zainwestowanych w kryptowaluty, wykorzystuję nie tylko swoją wiedzę, ale również doświadczenia zbierane podczas obsługi tego typu spraw. Czy gwarantuję sukces? Nie, ale gwarantuję, że zrobię wszystko co możliwe, aby zmaksymalizować Twoje szanse.
W tym wpisie dowiesz się: jak działają sprawcy oszustwa na bitcoina, co zrobić gdy zorientuję się, że zostałem oszukany? Czy da się odzyskać pieniądze? Jak nie dać się oszukać?
Jak działają sprawcy oszustwa na bitcoina?
Gdybym miał opisać to wyłącznie przymiotnikami, napisałbym: podle, przebiegle, niezwykle skutecznie. Tak działają sprawcy oszustwa na bitcoina.
Po kolei. Po pierwsze trzeba jakoś trafić do ofiary. Co robią przestępcy? Najczęściej:
- Kontaktują się bezpośrednio przez telefon. Skąd mają numery? Nie wiem, choć się domyślam.
- Umieszczają reklamy w internecie. Nie tylko w wyszukiwarce i na stronach, ale przede wszystkim na portalach społecznościowych.
- Wysyłają bezpośrednio wiadomości za pomocą komunikatorów lub sms.
Często niestety dochodzi również do tego, że ofiary włączają do procederu kolejne ofiary…
Dalej… dalej realizowany jest ten sam schemat. Po czym poznać oszusta?
- Obiecuje. Obietnica prostego, łatwego i pewnego zysku z kryptowalut. Pamiętaj! Nie ma prostych pieniędzy…
- Oszust najczęściej jest: analitykiem finansowym, brokerem kryptowalutowym (nie ma takiego zawodu!),
- Komunikacja za pomocą komunikatora Whatsapp, gdzie wiadomości są pisane „łamaną polszczyzną”.
- Jeżeli sprawca komunikuje się telefonicznie – najczęściej słyszany jest wschodni akcent. Czasem brak możliwości w ogóle porozumiewania się po polsku.
- Presja czasu. Zawsze w tle pojawia się argument o tym, aby szybko podejmować decyzję, zyski uciekają itd…
- Uwiarygadnianie się podrobionymi dokumentami. Widziałem już setki takich dokumentów… podrobione umowy, podrobione certyfikaty rzekomo od państwowych instytucji. Mają rozmach.
- Jeżeli sam nie możesz czegoś zrobić – sprawca ci pomoże. Najczęściej prosi o zainstalowanie aplikacji „Anydesk – zdalny pulpit”. Oszust tłumaczy, że potrzebuje dostępu aby przesłać pieniądze czy też założyć konto na giełdzie kryptowalut.
- Często w tle pojawia się konieczność zarejestrowania się na platformie inwestycyjnej albo na giełdzie kryptowalut.
- Przygoda kończy się w ten sposób, że nie jesteś w stanie w żaden sposób wypłacić pieniędzy. Co gorsza przedstępcy czasem proszę o dodatkowe pieniądze, aby: zapłacić rzekomy podatek, opłacić rzekome wypłaty etc.
Jeżeli zauważasz podobieństwo do Twojej sytuacji – najpewniej padłeś ofiarą oszustwa na bitcoina.
Co zrobić, jak zostałem oszukany na bitcoina?
Jeżeli już zorientowałeś się, że zostałeś oszukany na bitcoina – zachowaj spokój. Panika nie jest najlepszym doradcą.
Krok 1
Odinstaluj wszelkie aplikacje typu Anydesk ze swojego komputera lub telefonu. Zmień hasła dostępowe do rachunku bankowego. Zmień hasła dostępowe do adresu email i komunikatorów, giełd kryptowalut. Czemu to jest ważne? Sprawcy oszustwa na kryptowaluty mieli dostęp do Twojego urządzenia. Mogli uzyskać również dostęp do twoich poufnych danych, takich jak właśnie hasła dostępowe.
Krok 2
Skrupulatnie zbierz cały materiał dowodowy w sprawie. Co mam na myśli mówiąc materiał dowodowy? Porób zrzuty ekranów z rozmów ze sprawcami czy też maili. Uporządkuj je chronologicznie. Pobierz potwierdzenia płatności. Jeżeli masz dostęp do giełdy kryptowalut – zmień hasło, a następnie zrób zrzuty ekranu z historii transakcji i wypłat kryptowalut. To ma kluczowe znaczenie.
Krok 3
Skontaktuj się z adwokatem od oszustw kryptowalutowych. Serio. Znam historie, gdzie ludzie działali samodzielnie i niestety, ale kończyło się to na odmowie wszczęcia postępowania przez policję/prokuraturę. Działanie sprawnego prawnika potrafi zmaksymalizować Twoje szanse. Oczywiście, nie musisz korzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Co wówczas robić? Musisz zebrać wszystkie materiały i złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w prokuraturze/na policji. To jest absolutna podstawa do tego, aby w dalszej kolejności działać celem odzyskania środków. Niestety, jeżeli policja/prokuratura odmówi wszczęcia dochodzenia/śledztwa to szanse są nikłe.
Co jest równie ważne, jak toczące się postępowanie? Namierzenie gdzie znajdują się Twoje środki… Brzmi tajemniczo? No cóż, nie chcę zdradzać swoich metod przestępcom, którzy mogą czytać tego bloga. Chętne osoby zapraszam do skorzystania z porady prawnej gdzie podzielę się swoimi metodami, również telefonicznie na odległość (nie musisz być z Gdyni).
Czy da się odzyskać pieniądze z przestępstwa na kryptowaluty?
Da się. Pieniądze można odzyskać. Nie ma oczywiście żadnych gwarancji odzyskania środków. Podstawową zasadą działania jest maksymalizowanie szans.
Szansę zwiększamy poprzez sprawne działanie: współpracę z adwokatem, ale również współpracę z organami ścigania, bankiem, giełdą kryptowalutową. Brzmi to banalnie, ale to czego potrzebujesz to osoba, która będzie po prostu działała.
Jak nie paść ofiarą oszustwa?
Każda jedna osoba pokrzywdzona, z którą rozmawiam zawsze twierdzi, że wcześniej były sygnały. Sygnały, które zostały zlekceważone.
Jak nie dać się oszukać na bitcoina i inne kryptowaluty? Przede wszystkim:
- Nie wierz w gwarancję zysków. Tego nikt Ci nie da.
- Unikaj kontaktów przez Whatsapp z osobami, których nie znasz. Czy widziałeś kiedykolwiek, żeby ludzie którzy obracają dużymi pieniędzmi kontaktowali się przez komunikator?
- Jeżeli ktoś, każe Ci wykonywać polecenia – np. instalowania aplikacji, przesyłania dowodu na adres mailowy… zastanów się dwa, trzy razy czy to dobry pomysł.
- Inwestuj świadomie tylko w takie aktywa, które dobrze znasz.
- Jeżeli ktoś oferuje Ci inwestycję w kryptowaluty – zapytaj go jaki ten ktoś ma profit z tego, że Tobie pomaga? Zapytaj o opinię też kogoś kto zna się na finansach.
Oszustwa kryptowalutowe - profesjonalna pomoc prawna w całym kraju
W sprawach oszustw kryptowalutowych oferuję profesjonalną pomoc prawną w całym kraju. Jeżeli nie wiesz co robić, jesteś w ciężkim szoku – po prostu zadzwoń. Postaram się krok po kroku wytłumaczyć, co należy zrobić. Nie jest istotne to, że nie jesteś z Gdyni – pomagam klientom w całej Polsce.